top of page
photo_2023-02-24_13-30-25.jpg
kukolnyj-kurochka-ryaba_01.jpg

Пальчиковий ляльковий театр, як засіб активізації мовленнєвої діяльності

Пальчиковий театр - казковий світ дитини, який вміщується на його долоньках. Розігруючи улюблені казки, вірші, включається уява, мислення, увага, активізується мова. В результаті ігор з пальчиковим ляльковим театром формуються просторові уявлення, розвивається спритність, точність, виразність, координація рухів, підвищується працездатність, тонус кори головного мозку. Сенс цього театру полягає в тому, щоб стимулювати дитину вдягати собі на пальчики фігурки і намагатися розповісти казки (різні, але обов'язково за оригінальним текстом).

Мовний матеріал, який вивчається на корекційно-розвитковому занятті, закріплюється через пальчиковий театр. Тобто простежується зв'язок з лексичної темою заняття. Наприклад: при вивченні лексичної теми «Будинок. Житло» розігрується казка «Зайчикова хатинка». Тут же йде автоматизація звуків у мовних дітей і викликання звуконаслідування у немовних дітей. Дитина отримує позитивний емоційний заряд, долає боязкість, сором'язливість.

Крім того, пальчиковий театр сприяє розвитку дрібної моторики рук. А це означає, що існує тісний взаємозв'язок і взаємозалежність мовної і моторної діяльності. 

Вдома батькам можна з легкістю використовувати пальчиковий ляльковий театр виготовлений з папіру або куплений в магазині, граючись зі своєю дитиною або виконуючи певний вид діяльності.

Як правильно обрати пазли для дитини з ООП? Поради батькам

    Особливе місце в корекційно-розвитковій роботі з дітьми з особливими освітніми потребами, мають настільно-друковані ігри  (розрізні картинки, пазли, лото, доміно; картки,призначені для класифікації, викладання послідовностей і ін.)

    Якщо це пазли, то не варто купувати дітям з ООП складні пазли-картинки, що складаються з багатьох елементів – їх легко проковтнути, а ще скласти картинку діткам з ООП буде досить складно. Тому складатися розвивальні пазли повинні з 2-5 елементів. А саме:

1.    Це можуть бути пазли «З’єднай половинки», що пропонують зібрати картинку з двох частин.

2.    «Правильно-неправильно», «З’єднуємо цифри», де дитині пропонується за певними ознаками зібрати 2 пазлики.

3.    Пазли «Абетка» та «Жестова абетка» пропонують зібрати подвійні пазли – букву та зображення, що починається на цю букву, або жест, відповідно.

4.    Навчальні пазли з серії «Який? Яка? Яке?» допомагають навчитися правильно добирати характеристики (прикметники) до зображених об’єктів.

     Якщо діти вивчають казку, а дитина з ООП ще не читає й не вміє переказувати, можна дати їй пазли й запропонувати, аби вона склала сюжет цієї казки. Так вона розвиває й моторику, і мислення, і посидючість.         Складання пазлів позитивно впливає на розвиток дрібної моторики рук та кистей. Збираючи пазл дитині потрібно робити досить точні рухи, щоб з’єднати шматочки. А це своєю чергою сприяє розвитку мовлення  й інтелектуального розвитку дитини. Щоденна гра у пазли поліпшує пам’ять та  розумові здібності дитини.

    Батькам необхідно допомогти дитині з ООП складати пазли, навчаючи її логічному мисленню.

Ось кілька простих порад, які ви можете спробувати:

  1. Розсипте пазли та попросіть дитину перевернути всі частини так, щоб сторона зображення була звернена вгору.

  2. Показажіть дитині, як розпізнати край пазлу. 

  3. Складіть спочатку контур пазлу, і рухайтесь до центру.

  4. Навчіть дитину сортувати шматочки пазлів за кольором або формою. 

Укладання блоків

Рекомендації вчителя-дефектолога для батьків, щодо навчання дітей з особливими освітніми потребами 

  1. Щоб навчання дитини з особливими освітніми потребами проходило якомога продуктивніше, Вам треба усвідомити, що це складний, довготривалий процес, який передбачає злагоджену роботу вчителя-дефектолога і батьків, які в свою чергу повинні мати терпіння та уміння розуміти свою дитину.

2. Щоб уникнути маніпуляцій з боку дитини, чітко проговорюйте правила поведінки вдома, в транспорті, в навчальному закладі, в публічних місцях.

3. Старайтеся створити таке середовище для дитини, де будуть розвиватися її самооцінка, впевненість у власних силах. Пам'ятайте, що Ваша дитина потребує постійної уваги та підтримки, хваліть її за кожен усіх, навіть за не значний, спонукайте дитину до нових спроб і звершень.

4. Якщо Ви бачите що зараз у Вас з дитиною виникне конфлікт, то говоріть з дитиною стримано і спокійно з наполегливими нотами в голосі. Не слід підіймати голос на дитину особливо прилюдно, цим Ви тільки погіршите ваше становище. Уникайте таких ситуацій, по можливості давайте дитині право вибору, не будьте дуже категоричні.

5. Дослухайтеся до порад та рекомендацій педагогів, а також спеціалістів хто дотичний до роботи з вашою дитиною. Консультуйтеся з фахівцями та лікарями, якщо Вам це рекомендують. Це удосконалить роботу спеціалістів, які працюють з Вашою дитиною.

6. Виконуйте домашні завдання та закріплюйте навички засвоєні в навчальному закладі. Краще, коли це систематично та щоденно. Допомагайте дитині у виконані завдань, але не виконуйте за неї.

7. Якщо дитина втомилася - дайте їй невеликий відпочинок, або займіть її іншою діяльністю. Не вимагайте від дитини більше, ніж вона може.

Мозаїка.  При складанні різноманітних ігор-мозаїк покращується дрібна моторика рук дитини, розвиваються кмітливість і творчі здібності.

5du5gp-d5851ecefc08ca2522f56121d6ae2b41.jpeg
K-136-1-WHITE-768x768-800x837.jpg

Шнурівка. Вона чудово розвиває дрібну моторику рук, до того ж завдяки їй дитина чудово оволодіває практичною навичкою шнурування взуття. Найпростішу шнурівку можна зробити власноруч. Візьміть картон, виріжте з нього знайомий для дитини об’єкт (яблуко, їжачка тощо) та зробіть по контуру дірки за допомогою дирокола. В ці дірки дитина має просовувати шнурочки. Також можна «пришнурувати» один об’єкт до іншого (їжачок несе яблуко тощо).

bottom of page